Máte nasadené bylinky v záhrade?

Minulý týždeň som bola prevetrať aj s mojou najlepšou kamarátkou, tiež čerstvo pečenou mamou naše nové športové kočíky. Keďže sa v momentálnej situácií snažíme vyhýbať ľudom a miestam, kde sa stretáva veľa ľudí, rozhodli sme sa ísť do lesa. A môžem za obe povedať, že klasický kočík by túto náročnú jazdu asi nezvládol. Počas tejto skvelej prechádzky sme, ako vždy, prebrali všetky možné témy od detí až po kúpu novej miešačky na záhradu. Ako sa konečne oteplilo plánujeme si postaviť na záhradke bylinkovú špirálu, keďže v rokmi overených radách starých materí a mesačných horoskopoch často nachádzam pravdu, že skutočné zdravie mám hľadať v prírode.

Vedeli ste koľko skvelých byliniek nám príroda ponúka?

Ľudia používajú bylinky pre svoje kulinárske a liečivé vlastnosti už po stáročia. Byliny sú dnes populárne ako kedykoľvek predtým. Kuchári milujú jedinečné príchute, ktoré byliny dodávajú všetkým druhom jedál a nápojov. Bylinkári si cenia liečivé vlastnosti určitých kvetov, listov a koreňov. Záhradníci si cenia byliny pre všetky ich vynikajúce vlastnosti, vrátane ich odolnosti, nízkej údržby a prirodzenej odolnosti voči škodcom.

Keď väčšina z nás myslí na bylinky, predstavuje si bežné kuchynské prísady, ako sú bazalka, rozmarín, šalvia a tymian. Napriek tomu bylinka je akákoľvek rastlina, ktorá sa považuje za užitočnú. Napríklad, listy, korene, semená, stonky alebo kvety byliny môžu byť dôležité ako zdroj arómy, vône, farbivá, alebo nejakého iného produktu. Nejde iba o funkciu. Niektorí záhradníci pestujú bylinky jednoducho preto, že sú krásne.

Tymian, rozmarín, levanduľa a pažítka majú liečivé vlastnosti, vďaka ktorým sú základnými rastlinami v bylinkovej záhrade. Ostatné trvalky, ako je aloe a echinacea sa používajú na hojenie rán a často rastú vedľa seba s bylinkami.

V prípade byliniek pestovaných v nádobách použite nádobu vhodnej veľkosti s dostatočnými drenážnymi otvormi. Po výsadbe umiestnite nádobu na slnečné miesto. Dbajte na pravidelné a včasné zalievanie pôdy, aby sa udržala vlhkosť ako aj pravidelný program hnojenia.

Užite si silu byliniek.