Chcete dať dieťa do jasličiek?

Aj keď patrí tehotenstvo k najkrajším momentom ženy, nie každá má to šťastie, že si ho môže užiť v pokoji a následne zostať doma tri roky s dieťaťom. Nájdu sa aj také mamičky, ktoré to tak jednoducho cítia a chcú dať dieťa do jaslí skôr. Práve preto jasličky fungujú a sú k dispozícii každému, kto by ich rád využil. 

Komu sú určené?

Jasličky predstavujú zariadenie, ktoré sa stará o deti do veku troch rokov. Ich cieľom je dať rodinám možnosť zosúladiť rodinný a pracovný život. Na túto službu má dieťa nárok do konca kalendárneho roku, v ktorom dovŕši tretí rok svojho života. Jasličky sa starajú o výchovu, stravu a záujmovú činnosť vášho dieťaťa. Takže čosi ako predčasná škôlka. Na jasličky majú nárok tí rodičia, ktorí študujú, pracujú, pripravujú sa na nástup do práce, sú zamestnaní v silových rezortoch alebo pracujú v zahraničí. 

Dilema

Internet, ľubovoľný magazín o deťoch či odborníci jasličky príliš skoro neodporúčajú. Pravdou je, že každé dieťa je iné, a tak aj jeho prežívanie nástupu do jaslí sa môže líšiť. No v prípade, že dieťa ešte nie je pripravené oddeliť sa od mamy, jasličky spôsobia nepochybne negatívnu reakciu. Ak teda má matka na výber, je vhodnejšie zostať s dieťaťom doma aspoň do veku 2,5 roka. 

V prípade, že to nie je možné, je dôležité vášho drobca na takúto zásadnú zmenu pripraviť.  Nechajte ho na pold ňa u babky, pokojne vyskúšajte nechať dieťa u starých rodičov aj na noc. Ak je emočne pripravené separovať sa od matky, tak toto prvotné odlúčenie zvládne, pretože vie, že mama sa po neho vráti. 

Môže sa stať, že vaše dieťa bude túto zmenu odmietať a v takom prípade by ste to mali nechať tak a prijať jeho rozhodnutie. Inak by mohlo dôjsť k narušeniu psychiky, odmietaniu stravy či apatii. Magazín o deťoch, v ktorom nájdete aj články odborníkov vám určite pomôže sa správne rozhodnúť. Koniec koncov, nikto nepozná svoju budúcnosť a ani vám nikto negarantuje, že nejaké druhé  tehotenstvo ešte príde. Preto by ste si mali svoje dieťa, každé jedno, užívať plnými dúškami a chvíle s vašimi ratolesťami tiež. Čas nevrátite a nič sa už opakovať nebude! Ani prvé krôčiky, ani prvé slová…