Časté omyly pri rekonštrukciách, a ako sa im vyhnúť?

Neočakávané výdavky a predlžovanie času rekonštrukcie sú najväčšími strašiakmi pri renovácii domu. To však zďaleka nie je jediné, čo vás môže stretnúť. Ako postupovať a najmä čoho sa vyvarovať?

Nepremyslené financie

Ľudia často podceňujú výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu. Zrejme preto, že ju nerobia každý deň. Ideálne je, samozrejme, nastaviť rozpočet tak, aby ste nemuseli zľaviť zo svojich predstáv. Ak však zistíte, že na ich realizáciu nemáte dosť peňazí, zvážte, či rekonštrukciu neodložíte. Ak ste nútení robiť kompromisy pre financie, máte tendenciu robiť veci svojpomocne a kupovať lacné a nekvalitné vybavenie, aké sa vám v skutočnosti nemusí ani páčiť. Po čase vás to však môže mrzieť.

Postupujte tak aj pri ostatných položkách. Nezabudnite na nové vypínače, svietidlá, a prúdový chránič. Ak budete naozaj dôkladní, vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam. Nie je nič horšie ako to, že vám v priebehu rekonštrukcie dôjdu peniaze.

Svojpomoc nie je vždy správna cesta ako ďalej

Môžete si myslieť, že svojpomocou ušetríte nemalé peniaze. Verte však, že na precenení vlastných schopností už stroskotalo úsilie mnohých šikovných domácich majstrov. Ak neodhadnete svoje možnosti, hľadáte skratky. Naprávanie chýb vás vyjde oveľa drahšie ako investícia do profesionálnej práce. A na svoju prácu nedostanete záruku. Klobúk dolu pred tými, čo to zvládnu sami.

Lacný materiál

Ľudia chcú často ušetriť pri kúpe materiálu, a tak sa neorientujú na kvalitnejšie výrobky. Tie vám však zaručia dlhšiu životnosť. Ak si myslíte, že vám nevystačí na kúpu materiálu dostatočnej kvality, zamerajte sa na sezónne výpredaje či množstevné zľavy. Ak nakúpite všetko u jedného obchodníka, výsledná suma vás môže milo prekvapiť. Poraďte sa o kvalite materiálu s niekým fundovaným ešte predtým, ako začnete bezhlavo nakupovať. A naopak, zbytočne nepreplácajte. Neraz sa totiž výsledná cena odvíja skôr od značky ako od kvality tovaru.

Konať bez plánu

Majte všetko pripravené a nespoliehajte sa na nákupy v poslednej chvíli. Predstavte si situáciu, že stará kúpeľňa je rozbúraná, majstri už čakajú, leveling system už majú rozložený, a vy ako na hotové idete po svoju vysnívanú vaňu. V obchode však zistíte, že ju treba objednať a najskôr vám ju dodajú o týždeň (v tom lepšom prípade). A budete musieť robiť kompromisy. Pre čo sa rozhodnete? Stráviť týždeň (možno aj viac, ak remeselníci nebudú mať voľný termín) v byte bez kúpeľne alebo si vyberiete niečo, čo je práve na sklade, hoci nie celkom podľa vášho gusta? Investujete peniaze, čas a aj tak to nebude podľa vašich predstáv. Na porazenie. Za trochu plánovania to predsa stojí, nie?